Brucho ju začalo bolieť po 30-ke
- Bolesti brucha
- Nafúknuté a tvrdé brucho
- Chudnutie
- Diagnóza: Dunbarov syndróm
Lucia mala detstvo ako každé iné. Občas mala bežné detské choroby, inak bývala zdravá. Jej ťažkosti sa začali pred dvomi rokmi – po dovŕšení 30-ky.
Bolesti brucha
„Začala som pociťovať nezvyčajné bolesti brucha. Buď boli lokalizované vždy na inom mieste, alebo ma bolelo celé brucho. Epicentrum bolo v tom prípade v strede, akoby v trojuholníku, pričom som mala silné kŕče. Na dotyk bolo brucho tvrdé, nafúknuté,“ spomína Lucia na začiatky záhadných prejavov. Ako sama dodáva, tieto nepríjemné pocity sprevádzala nevoľnosť, dokonca sa pridružila aj celková slabosť, únava. Následkom tohto stavu prišla mladá žena dokonca o prácu, lebo nedokázala plnohodnotne fungovať v zamestnaní. „Prakticky neustále chodím po lekároch. Najskôr si mysleli, že príčina bude gynekologického pôvodu. Absolvovala som laparoskopiu na potvrdenie alebo vylúčenie endometriózy,“ dodáva Lucia. Diagnóza sa podľa nemenovaného špecialistu vraj potvrdila, čoho následkom dostávala hormonálnu liečbu po dobu 7 mesiacov. Tá však nezaberala, naopak, injekcie jej spôsobovali ďalšie komplikácie. Preto sa rozhodla vyhľadať iného gynekológa, ktorý určil, že prvotná diagnóza bola nesprávna. Opäť bola na začiatku.
Rok a pol
Od svojho praktického lekára si vyžiadala výmenný lístok na gastroenterologické vyšetrenie. Podľa neho bola všetko v poriadku, no nádej vložil do zobrazovacích vyšetrení. Ultrasonografia ani röntgen nič neukázali, no na CT sa potvrdila diagnóza z iného súdka – Dunbarov syndróm. Ide vlastne o stav, keď bránica škrtí cievu zásobujúcu orgány tráviaceho traktu. Krv tak neprúdi do orgánov v dostatočnom množstve, tie sú nedokrvené a nedokážu si riadne plniť svoju funkciu trávenia potravy. Táto zriedkavá choroba postihuje iba 0,4 % populácie, prevažnú časť tvoria ženy vo veku 30 až 50 rokov. Približne v 10% – 24 % ide o nepretržite bolestivý stav. „Po roku a pol som mala v rukách potvrdenie, čo mi v skutočnosti je. Pocítila som úľavu, lebo lekári ma už posielali na psychiatriu, ale prišli aj obavy. S týmto nálezom som zašla ku chirurgovi, ktorý ma zase objednal na cievne oddelenie. Nasledovala angiografia a definitívne potvrdenie diagnózy,“ vyratúva Lucia.
Hľadá sa človek
Kto by si však myslel, že jej odysea sa skončila, je na omyle. Jedinú dostupnú terapiu predstavuje operácia, no lekári mali pochybnosti, či aj po nej nebudú bolesti pretrvávať. Takže Luciu poslali opäť do systému, mala si doplniť zdravotnú dokumentáciu o ortopedické a neurologické vyšetrenie i endoskopiu. „Trvalo ďalších päť mesiacov, kým sa mi podarilo absolvovať tento kolotoč vyšetrení,“ nerozumie toľkej strate času mladá žena. Bolesti má neustále, čaká na termín operácie. Ako sama vraví, držanie diéty nie je účinné na 100 %. Prvý rok bola práceneschopná, ale momentálne je na podpore, keďže bolesti jej znemožnili vykonávať akúkoľvek pracovnú činnosť. Lucia hľadá človeka s rovnakou diagnózou. Hoci ju jej blízke okolie chápe a podporuje, rada by sa skontaktovala s niekým, kto si prešiel podobnou cestou. A poradil jej, prípadne ona jemu. Kontakt na ňu je v našom občianskom združení. Píšte nám na info@zriedkavechoroby.sk.