Za časté vracanie v tehotenstve zrejme môžu gény

22
máj
2019
+
A
-

Najväčšia klinická štúdia má odhaliť príčiny vzniku extrémnej nevoľnosti v tehotenstve.

Ženy s extrémnou nevoľnosťou počas tehotenstva žijúce v Európe sa môžu zapojiť do klinickej štúdie, ktorú iniciovali Guy’s and St Thomas‘ NHS Foundation Trust a King’s College London. Nová klinická štúdia vo Veľkej Británii je najväčšia svojho druhu. Má za cieľ vyšetriť 500 gravidných žien vo Veľkej Británii, ktoré trpia zriedkavým stavom zvaným hyperemesis gravidarum. Ich krvné vzorky by mali pomôcť vytvoriť reprezentatívnu informačnú databázu, ktorá by mala poskytnúť vedcom hodnotné údaje o príčinách vzniku tohto závažného fenoménu. Nábor chcú vedci spustiť v najbližších mesiacoch.

Nielen ráno

Tehotné ženy s touto poruchou netrpia len rannými nevoľnosťami, ale zvracajú aj niekoľkokrát denne počas celej gravidity, nedokážu v sebe udržať jedlo ani tekutiny, čoho následkom trpia podváhou a vyčerpaním. Nedostatok živín sa nezriedka prejaví aj na dieťati. Na základe dostupných údajov z odbornej literatúry majú deti matiek, ktoré zažívali ťažkú nevoľnosť v druhom a treťom trimestri tehotenstva merateľne nižšiu pozornosť už vo veku 5 rokov, pričom v škole mali reálnu poruchu koncentrácie a ťažkosti so správaním vo veku 12 rokov. Ďalšia štúdia potvrdila, že dospelí jedinci z takýchto tehotenstiev majú o 3,6-krát vyšší výskyt psychiatrických diagnóz, ako sú depresie, bipolárne porucha a úzkosť.

Zdroj: Pixabay

Chorobný stav

Podľa štatistík 7 z 10 žien zažíva počas tehotenstva nevoľnosť, no tu ide o extrémnu chorobnú formu. Trpí ňou 0,5 % až 2 % všetkých tehotných žien. Príčiny hyperemesis gravidarum sú zatiaľ neznáme, hoci existujú dôkazy, že sa vyskytla v rodine už predtým. Existujú domnienky, že na vine môžu byť konkrétne hormonálne zmeny v tehotenstve. Súčasná terapia spočíva v užívaní liekov na potlačenie nevoľnosti, vitamínov či kortikoidov.

„Hyperemesis gravidarum je často označovaná ako závažná ranná nevoľnosť, ale v skutočnosti je to oveľa viac. Ženy s touto poruchou zvracajú aj 50-krát denne a niektoré počas celého tehotenstva. Dôsledky môžu predstavovať extrémne nebezpečenstvo pre ženu a byť fatálne pre plod. Zatiaľ presne nevieme, prečo sú niektoré ženy ohrozené viac a iné menej. Potrebujeme zistiť príčinu, aby sme tento zdravotný stav dokázali pochopiť a zamerať sa na správnu liečbu,“ hovorí Catherine Williamsonová, riaditeľka ženskej sekcie v nemocniciach Guy’s a St Thomas‘ v Londýne.

Zdroj: Pixabay

Dedičná záležitosť

Okrem odberu krvi vyplnia tehotné ženy ešte dotazník, ktorého hlavnou časťou budú otázky o ich predchádzajúcom zdravotnom stave. Jeho súčasťou bude aj kolónka so súhlasom s ďalším kontaktovaním zo strany vedcov, pokiaľ by sa konala ďalšia klinická štúdia zameraná buď na liečbu, alebo i na detailnejšie faktory vzniku ochorenia.

„Je veľmi vzrušujúce byť súčasťou genomického výskumu, ktorý nám poskytne nový pohľad na príčinu a vývoj tejto choroby. Verme, že to povedie k novej liečbe,“ hovorí vedec Dr. Peter Dixon.

Kľúčové pre vedcov je stavať na práci amerického tímu a určiť konkrétne gény, ktoré by mohli byť zodpovedné za extrémnu tehotenskú nevoľnosť. Následne budú oba tímy overovať správnosť predpokladu a overia si výsledky navzájom.

Viac sa dočítate v angličtine tu.

 

Podobné články

Zobraziť všetky články