Spúšťačom je koronavírus

21
máj
2020
+
A
-

Lekári v New Yorku hovoria o zvláštnej diagnóze u detí s Covid-19. Ide zrejme o Kawasakiho chorobu.

Najskôr sa verilo, že aj keď deti dostanú koronavírus, majú len mierne príznaky. Štatistiky z Číny tvrdili, že deti nezomierajú. Z Wu-chanu hlásili len jedno úmrtie tínedžera na pneumóniu Covid-19, ktorý mal však aj iné chronické ochorenie.

Čudné príznaky

Zvrat nastal, keď sa koronavírus dostal do Európy a následne do USA. Práve zo štátu New York prišli znepokojivé správy o „úplne odlišnej kapitole“ tejto choroby, ktorá bola pre najmladšiu generáciu dovtedy považovaná za viac-menej neškodnú. Guvernér oznámil, že závažné prejavy sa objavili u 73 detí. Na zvláštne príznaky, ktoré vyústili do toxického šoku, zomreli dve deti vo veku 5 a 7 rokov a jeden tínedžer. Ďalšie dve deti zomreli vo Veľkej Británii a aj ostatné európske krajiny hlásia sporadicky detské obete.

Deti, hoci boli pozitívne testované na koronavírus, nemajú ťažkosti s dýchaním. Podľa lekárov zbierajúcich evidenciu sa príznaky ponášajú na Kawasakiho chorobu. Ide o zriedkavú diagnózu postihujúcu najmä deti do 5 rokov, ktorá ústi do prehnanej imunitnej odpovede organizmu. Prejavuje sa horúčkou, urputnou hnačkou, kožnými vyrážkami a zápalom očných spojiviek. V pokročilom štádiu môže dôjsť k zápalu cievnych stien, čo má za následok horšie zásobenie orgánov kyslíkom, čo môže skončiť fatálne. Vedci na európskom a americkom kontinente popísali aj ďalšie príznaky – bolesť brucha, gastrointestinálne ťažkosti a zápal srdcového svalu.

Svrbiace dlane sú jedným z príznakov Kawasakiho choroby. Zdroj: Pixabay

Lepšia prognóza

Riaditeľka Kawasakiho programu v Bostonskej detskej nemocnici potvrdzuje, že u malého počtu detí s Covid-19 sa vyvinie závažný zápalový syndróm, pri ktorom je nutná hospitalizácia: „Chceme však uistiť rodičov, že ide len o zlomok detských pacientov. Zatiaľ čo Kawasakiho choroba má potenciál poškodiť srdce alebo krvné riečiská, srdcové ťažkosti u týchto detí zvyčajne odznejú do 5 – 6 týždňov. Väčšina detí sa vylieči úplne.“ Dodáva, že iba výnimočne dochádza k pretrvávajúcemu poškodeniu koronárnych artérií. Kawasakiho choroba je najčastejšia príčina získanej srdcovej choroby u detí v rozvinutých krajinách. Rýchla liečba pomáha predísť nezvratným poškodeniam srdca.

Kawasakiho chorobu popísal Tomisaku Kawasaki v roku 1967. Až do roku 1976, keď sa diagnóza objavila na Havaji, ju vedci považovali za japonský fenomén. Okrem vyššie spomenutých príznakov deti zažívajú prudké svrbenie dlaní a chodidiel, opuchy lymfatických uzlín na krku, majú zápal úst, pier a hrdla. Syndróm spôsobuje deformácie ciev a vznik aneuriziem. Postihuje najmä chlapcov. Je zaujímavé, že ide o sezónnu záležitosť, keďže najviac zaznamenaných prípadov je na pomedzí zimy a jari. Viac informácií o pediatrickom zápalovom multisystémovom syndróme (PIMS) nájdete v žurnále The Lancet.