Nemohla prehĺtať

21
dec
2017
+
A
-
  • Neschopnosť prehltnúť jedlo, vodu alebo sliny
  • Bolesť v hornej časti hrudníka vyžarujúca do krku, brady, paží, na hrudník
  • Pocit uviaznutia stravy v pažeráku
  • Možnosť pomýlenia s anafylaktickým šokom, infarktom alebo pálením záhy
  • Diagnóza: stenóza (zúženie pažeráku)

Zažil to každý z nás, či už na vlastnej koži alebo z rozprávania blízkych či známych. Niečo nie je v poriadku, človek má rôzne príznaky, ktoré lekári najskôr označia nesprávne. Ide o systém otvárajúcich sa nožníc. Najskôr prichádzajú do úvahy „štandardné“ choroby, no keď sa nepotrvdia, začína odysea pre pacienta, ktorý si na konci nezriedka vypočuje, že jeho ťažkosti sú psychického pôvodu. Našťastie, sú takí, ktorí to nevzdajú.

Keď sa to stalo prvýkrát

Julissa Catalanová (34) to zažila na vlastnej koži. Začiatkom roka prekonala podľa záverov lekárov prudkú alergickú reakciu.

„Bol to bežný deň. Šoférovala som a odrazu som nedokázala prehltnúť. Ústa sa mi naplnili slinami a mala som pocit, že sa povraciam. Zaklonila som hlavu a prinútila sa obsah nasilu prehltnúť, potom sa mi hrdlo zavrelo. Napila som sa, vodu som však vykašľala, časť z nej vyšla cez nos. Nedokázala som voľne dýchať, akoby sa mi uzatvárali dýchacie cesty. Našťastie, priateľ ma okamžite odviezol na pohotovosť. Zdravotná sestra sa ma spýtala, či nie som na niečo alergická. Spomenula som si, že mi býva zle z pomarančového džúsu a že na obed som mala kura marinované v pomarančovej a citrónovej šťave. V nemocnici ma dali dokopy so záverom, že išlo o anafylaktický šok spôsobený alergiou na pomaranče.“

Alergia alebo reflux?

Celý týždeň užívala Julissa steroidy, no keď liečba skončila, zažila rovnakú epizódu.

„V ten deň som okolo pomarančov ani len neprešla, ale dala som si citrónovú limonádu. Sila reakcie bolo o to horšia, že som spanikárila. Lekár na pohotovosti mi povedal, že mám z jedálnička vylúčiť všetky citrusy, lebo u mňa môžu spôsobovať reflux, ľudovo povedané pálenie záhy. A spôsobuje aj ťažobu hrudníka a problémy s dýchaním.“ Môj lekár ma poslal k alergológovi, ale testy na citrusové plody boli negatívne, tak mi odporučil, aby som so stravy vylúčila všetko, čo má vplyv na prekyslenie žalúdka – kávu, alkohol, korenisté jedlá,“ spomína mladá žena.

Jej stav sa však zhoršoval. Nezdalo sa jej, že by mala mať reflux, naopak, hrdlo mala ako v ohni, pomáhalo jej len, keď si grgla. Napriek tomu dodržiavala prísnu diétu. Za tri mesiace schudla 10 kíl.

Hľadanie diagnózy

Epizódy prichádzali bez varovania a zjavne bez podnetu. Trvali aj niekoľko hodín a Julissa mala pocit, že jej „čosi“ blokuje pažerák.

„Stále som chodila po lekároch. Jeden z nich sa ma snažil presvedčiť, že problém si vytváram v hlave a že trpím záchvatmi paniky. Predpísal mi liek na upokojenie, no recept som zahodila. Vedela som, že príznaky majú fyzický pôvod,“ píše vo svojom blogu žena.

„Napokon som sa dostala do rúk gastroenterológa. Konečne ma počúval a odoslal na menej invazívne požitie báriovej kontrastnej látky v kombinácii s báriovou tabletkou a ezofagografiu, čo je vlastne vyšetrenie tráviaceho traktu röntgenom. Zatiaľ čo kontrastná látka plynule stiekla, báriová tabletka sa zasekla v pažeráku. Uvoľnila sa až po vypití 3 riadnych dúškov vody.“

Zdroj: https://julissacatalan.contently.com/

Diagnóza, konečne

Lekár mi vysvetlil, že trpím tzv. stenózou, čiže zúžením pažeráku. Následne som absolvovala invazívnejšie vyšetrenie, ezozofagoskopiu, optické vyšetrenie pažeráka pomocou endoskopie. Počas vyšetrenia doktor lokalizoval zúžené miesto a mal ho roztiahnuť pomocou balónika na normálnu veľkosť. Moja štvormesačná cesta za diagnózou, množstvo návštev ambulancií, odberov krvi, to všetko razom skončilo,“ teší sa Julissa.

Zároveň sa dozvedela, že táto diagnóza sa nazýva aj „syndróm steakhousov“, lebo požuté steaky sa ťažšie prehĺtajú. Napokon jej lekár oznámil, že pažerák jej predsa len neroztiahol pomocou balónika, ale zhrubnutý pruh narezal na štyri časti, vybral ich a poslal na biopsiu. Výsledok bol nezhubný. Išlo o definitívne riešenie, prvá metóda by bola totiž len dočasná. Hojenie trvalo mesiac. Úľavu mu priniesli kortikoidy, ktoré pôsobia protizápalovo, lebo zúženie pažeráka vzniká vlastne ako pozápalová reakcia organizmu. Dnes si dávam pozor na to, čo zjem. Nemôže to byť studené ani horúce, prijímam vždy len menšie a dobre rozžuté sústa. Už to nechcem nikdy zažiť.

O svojom príbehu píše Julissa tu.