Správna diagnóza jej zmenila život

01
dec
2023
+
A
-
  • Dýchavičnosť
  • Kašeľ
  • Horúčka
  • Zápal priedušnice nereagujúci na antibiotiká
  • Diagnóza: Zriedkavý typ chronickej obštrukčnej choroby pľúc spôsobený chýbajúcim proteínom v krvnej plazme, alfa-1 antitrypsínom

Diagnostika niektorých pľúcnych chorôb je zdĺhavá, i keď je pacient v starostlivosti pneumológa. Týka sa to predovšetkým zriedkavých chorôb, ktoré sa často správajú ako chameleón, no pri správnej informovanosti odbornej verejnosti a s pribúdajúcimi skúsenosťami z praxe sú dobre uchopiteľné. A čo je dôležité, aj liečiteľné. Prinášame vám príbeh pacientky z východného Slovenska, ktorú sme vzhľadom k zachovaniu jej anonymity nazvali Klára.

Dýchavičnosť pripisovala inej chorobe, ktorú má od detstva. Zdroj: Pixabay
Dýchavičnosť pripisovala inej chorobe, ktorú má od detstva. Zdroj: Pixabay

Problémy mala už v detstve

„Dlhodobo som pociťovala dýchavičnosť, bývala som často chorá, užívala som rôzne antibiotiká. Svoj zdravotný stav som ale pripisovala primárnej pľúcnej hemosideróze, ktorú mám od útleho detstva,“ začína svoje rozprávanie pacientka v strednom veku. Na základe spomínaných príznakov navštevovala sporadicky ambulanciu tak svojej všeobecnej lekárky, ako aj pneumologičky.

„Choroba si nevyberá, človek si na ňu musí len zvyknúť.“

Keď však v novembri 2020 opätovne ochorela na zápal priedušnice, choroba neustupovala napriek tomu, že užívala niekoľko druhov antibiotík. Trápili ju takmer každodenné horúčky, kašeľ a dýchavičnosť. „Na odporúčanie pneumologičky som navštívila  Nemocnicu s poliklinikou Štefana Kukuru v Michalovciach, kde mi zistili emfyzém pľúc a konečne správnu diagnózu,“ spomína Klára na prelomový deň. Išlo o zriedkavý typ chronickej obštrukčnej choroby pľúc, pri ktorej chýba špecifický proteín v krvnej plazme, alfa-1 antitrypsín. Hoci na Oddelení pneumológie a ftizeológie dostala o chorobe dostatočné informácie, zvedavosť jej nedala a sama si hľadala ďalšie na internete. Vďaka tomu sa necítila byť bezmocná a zatiaľ nemala ani potrebu stretnúť sa s iným človekom trpiacim rovnakou diagnózou.

Hoci ju choroba obmedzuje, vďaka nej si viac váži svoje zdravie. Foto: Pixabay
Hoci ju zriedkavá choroba obmedzuje, vďaka nej si viac váži svoje zdravie. Foto: Pixabay

Konečne funkčná liečba

„Po zistení diagnózy som bola hospitalizovaná na pľúcnom oddelení v Národnom ústave tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie Vyšné Hágy. Absolvovala som tam rôzne  špeciálne odborné vyšetrenia, ktoré v mojom prípade potvrdili, že ide o vrodené ochorenie. Tamojší vysoko profesionálny tím ma nastavil na adekvátnu liečbu,“ uvádza Klára. V súčasnosti pokračuje v infúznej liečbe jedenkrát týždenne a k tomu užíva inhalačné spreje. „Bez tejto terapie by moje bežné činnosti, ktoré sú u zdravých ľudí samozrejmosťou, neboli možné. Choroba si nevyberá, človek si na ňu musí len zvyknúť. Musím povedať, že mám veľmi veľké šťastie, že pracujem v súkromnej firme a že môj nadriadený je veľmi ústretový a empatický človek,“ dodáva Klára, ktorej správna diagnostika zriedkavej choroby a jej liečba zlepšila kvalitu života.

V súčasnosti pokračuje v infúznej liečbe jedenkrát týždenne a k tomu užíva inhalačné spreje.

Ako sama vraví, choroba jej vzala voľnosť a, nanešťastie, v niektorých prípadoch aj sebestačnosť. Keďže odjakživa milovala prírodu, turistiku a šport, diagnóza ju v týchto činnostiach obmedzuje. No na druhej strane jej dáva aj iný pohľad na život. Dnes si vďaka nej viac váži svoje zdravie, ku ktorému prispieva aj sama, a to dostatočným oddychom a psychickou pohodou.