Avril Lavigne je späť po boji so zriedkavou chorobou

01
okt
2018
+
A
-

Z lymskej boreliózy sa liečila dva roky, piesne písala v posteli.

 Populárna Avril Lavigne mlčala päť rokov. Teraz však prichádza s novým albumom. Prvú pieseň, ktorú si mohli jej fanúšikovia vypočuť, sa volá Head Above Water. Je inšpirovaná speváčkiným bojom s jednou zo zriedkavých chorôb – lymskou boreliózou. Liečila sa z nej dva roky a väčšinu času strávila na lôžku.

Ťažké obdobie: Lymská borelióza je bakteriálne ochorenie, ktoré postihuje človeka po uštipnutí infikovaným kliešťom. Na Slovensku chorobu prenáša približne 10 % tejto populácie. Nerozpoznaná choroba má rôzne prejavy, vyvoláva zápaly v kĺboch, ale aj vo svaloch. Jej liečba spočíva v antibiotikách, pričom môže trvať týždne, ale aj roky. Avril o svojom boji s diagnózou informovala na svojom blogu: „Slová piesne sú pravdivé a zodpovedajú mojej skúsenosti, plynuli ku mne prakticky bez námahy. Naozaj… Neklesať na duchu, klásť si ciele a mať zmysel života, v tom mi pomohla hudba, liečila ma a držala nažive.“

Nad hladinou: Ďalej priznáva, že pieseň s príznačným názvom Head Above Water, v slovenčine Hlava nad hladinou, bola prvá z albumu, ktorú napísala v posteli počas najhoršieho obdobia, aké zažila. „Akceptovala som smrť a cítila som, ako mi zlyháva telo. Mala som pocit, že sa topím. Akoby som bola pod vodou a potrebovala vyplávať nad hladinu, aby som sa nadýchla. Akoby ma unášal prúd v rieke, nebola som schopná dýchať. Modlila som sa k Bohu, aby mi pomohol držať hlavu nad hladinou,“ vyznáva sa zo svojich pocitov slávna speváčka, ktorá bola v minulosti známa ako rebelka. „Keď strávite dva roky v posteli, stratíte svalovú hmotu a telo zoslabne. Muselo som tvrdo pracovať, aby som opäť získala silu. Head Above Water bola prvá pieseň, ktorú som naspievala. Myslela som si, že môj hlas bude slabý, ale napokon sa ukázalo, že je silnejší než predtým,“ hodnotí Avril Lavigne.

Viac si môžete prečítať v angličtine tu.