Virtuálna realita mení vnímanie bolesti

04
okt
2018
+
A
-

Nemusíte cvičiť jogu ani meditovať. 3D filmy naučia mozog zvládať bolesť lepšie.

Naozaj je všetko v hlave? Na túto otázku sa snaží zbierať odpovede metóda, ktorá by mala pacientom pomôcť prekonať stavy bolesti či úzkosti. Ide o virtuálnu realitu, ktorá sa snaží etablovať ako nástroj digitálnej medicíny. V USA ju skúšajú vo vyše 100 nemocniciach a výsledky sú presvedčivé.

Účinný tréning: „Mám bolesti nervového pôvodu a bolia ma kĺby aj hlava,“ hovorí Amanda Greene s diagnózou systémový lupus. Ide o vážnu zriedkavú chorobu, pri ktorej imunitný systém napáda vlastné telo. Vznikajú zápaly sprevádzané výraznou bolestivosťou. Amanda sa v snahe dostať svoj stav pod kontrolu zapojila do štúdie, kde sa mala naučiť zvládať bolesť prostredníctvom virtuálnej reality. „Fungovalo to, u mňa to vyšlo,“ teší sa. Mechanika spočíva primárne v rozptýlení, odvrátení pozornosti od bolesti, pričom v druhom pláne učí pacienta účinnej relaxačnej technike – hlbokému dýchaniu.  Ide vlastne o manažovanie bolesti. Virtuálna realita poskytne človeku tréning, ktorý naučí mozog lepšie reagovať na bolesť.

Lepšie ako film: Digitálne technológie sú čoraz populárnejšie. Majú tendenciu posilniť väzbu medzi lekárom a pacientom, zlepšiť liečbu i ušetriť financie za zbytočne predpísané lieky. Tejto oblasti sa už dlhodobo venuje gastroenterológ Brennan Spiegel, riaditeľ Cedars-Sinai Health Services Research: „Mozog je tak komplexný, že nedokážeme precízne vyhodnotiť, na akom princípe funguje virtuálna realita. Minulý rok sme uskutočnili štúdiu, v rámci ktorej 50 pacientov pozeralo upokojujúce virtuálne videá a 50 pacientov si pozrelo 2D prírodopisný film. Prvá skupina hlásila pokles bolesti na úrovni 24 %, pričom v druhej to bolo 13,2 %.“  Podľa neho ide do značnej miery o rozptýlenie, keďže mozog je príliš zaneprázdnený vyhodnocovaním signálov z virtuálnej reality. Ale v prípade bolestí brucha je tam niečo viac. Naša psychika má výrazný vplyv na abdominálnu bolesť a u týchto pacientov zaznamenáva virtuálna realita výrazne pozitívne výsledky.

Viac sa v angličtine môžete dočítať aj tu.