Diagnóza

03
sep
2018
+
A
-

Pomôžete Angel nájsť diagnózu?  Áno, vy. Nezáleží na tom, že nie ste lekári, hlavné je, či viete rozmýšľať v súvislostiach. A možno máte rovnaké príznaky, ktoré vás priviedli k poznaniu. Alebo sa sami boríte s podobnými ťažkosťami a hľadáte odpovede. V tom prípade je tu aj pre vás nový seriál.

Detektívi bez hraníc

Výzva je otvorená pre každého. A je aj riadne odskúšaná. O tom, že funguje, svet presvedčila Dr. Lisa Sandersová vo svojom stĺpčeku pod názvom Diagnóza v The New York Times Magazine, v rámci ktorého uverejňovala skutočné príbehy ľudí so záhadnými príznakmi. Všetci mali spoločného menovateľa – neboli diagnostikovaní. Okrem opisu však doktorka pripojila aj lekárske správy spolu s výsledkami vyšetrení, na základe čoho sa do hľadania diagnózy mohli zapojiť aj ľudia bez medicínskeho vzdelania, ale s pacientskymi skúsenosťami. Relevantné návrhy od čitateľov, ktoré prešli cez prvotný výber Lisy, posúva vždy konkrétnemu špecialistovi. Existuje jediná podmienka, aby zdravotný stav nemal akútny, ale chronický charakter.

Zdroj: The New York Times
Zdroj: The New York Times

Angel prosí o pomoc

Medzi pacientmi nájdete aj už v úvode spomínanú Angel. Sympatická 23-ročná žena trpí neznesiteľnými bolesťami svalov. Sú také silné, že jej znemožňujú stáť na nohách. Jej moč sa občas zafarbí do tmavohneda, obzvlášť po fyzickej námahe. Epizódy bolesti zažívala už v detstve, no rodičia to pripisovali rastu. Keď mala 14 rokov, prebudila sa na ostrú bolesť v nohách, na ktorú nezabrali žiadne analgetiká. Skončila na pohotovosti, kde si lekári všimli zvláštne zafarbenie moču. Vo svaloch sa nachádza proteín zodpovedný za ich červené zafarbenie. Keď dôjde k vážnemu poškodeniu svalov, proteín dokáže zafarbiť moč. Obzvlášť zarážajúci bol jeden parameter – kreatinín. Ide o koncový produkt svalového energetického metabolizmu. Hoci bežná koncentrácia je do 140 μmol/l, Angel namerali 24 000 μmol/l. Takýto obraz vzniká len pri syndróme pomliaždenia, vážnom poškodení priečne pruhovaného svalstva, ktorý nesie odborný názov rabdomyolýza. Väčšinou sa vidí u ľudí, ktorí boli zasypaní pod budovami napríklad pri zemetraseniach. Ale Angel nič také nezažila. Lekári jej nasadili liečbu na vyplavenie škodlivých látok z tela, testovali ju na streptokoky, ktoré by mohli spôsobiť tento stav, no výsledky boli negatívne. O 2 mesiace neskôr sa jej ťažkosti zopakovali, tentoraz mal kreatinín hodnotu až 60 000 μmol/l. Odvtedy sa opäť a opäť vracia do nemocnice s obrovskými bolesťami už 9 rokov.

Zdroj: The New York Times
Zdroj: The New York Times

Nádej pre nediagnostikovaných

Nový seriál podáva pomocnú ruku všetkým nediagnostikovaným a robí im aj inú službu. Zviditeľňuje ich pred svetom, legitimizuje ich zdravotný stav, vyvracia debaty o psychických poruchách a, naopak, ukazuje reálne medicínske záhady, ktorým treba prísť na koreň. Tvorcovia stále hľadajú pacientov, ktorí sú ochotní sa vydať na túto cestu aj v roli hlavných postáv. Záujemcovia sa im môžu ozvať priamo na diagnosissubmissions@gmail.com. Na stránke The New York Times je zatiaľ uverejnených 5 skutočných príbehov a výzva na hľadanie ďalších pacientov so zriedkavou genetickou chorobou, ktorou trpí 21 osôb na svete. Aj to má svoj význam kvôli budúcim klinickým štúdiám.