Mona Líza mala pravdepodobne zriedkavú chorobu

19
jan
2018
+
A
-

Najslávnejší portrét naživo obdivuje 6 miliónov ľudí ročne, no pritom netušia, že záhadná podobizeň Mony Lízy svedčí aj o diagnóze. Leonardo da Vinci začal obraz maľovať okolo roku 1 503, pričom ako predloha mu poslúžila Lisa Gherardiniová, vtedy 25-ročná manželka obchodníka s hodvábom Francesca del Giocondu. Ako je o umelcovi známe, bol aj lekár a fascinovala ho ľudská anatómia. Práve preto sa sicílsky profesor patologickej anatómie Vito Franco domnieva, že Leonardo verne zachytil príznaky zriedkavej choroby, ktorá svedčí o vysokom cholesterole už v ranej mladosti – homozygotnú familiárnu hypercholesterolémiu.

Príznaky spomínanej diagnózy sú spôsobené prítomnosťou veľmi vysokej hladiny cholesterolu už od narodenia. Nadbytok LDL-cholesterolu sa ukladá do kože a do šliach a vytvára tzv. xantómy. U Mony Lízy je ich vidieť na dvoch miestach – na ľavom viečku a na pravej ruke. Aj laik si všimne, že slávna modelka tam má hrču.

Zdroj: Federación de Argentina Cardiologia

U pacientov sa veľmi skoro vyvinie ischemická choroba srdca a rýchle starnutie ciev, preto už po tridsiatke môžu utrpieť srdcový infarkt alebo cievnu mozgovú príhodu. Podľa profesora ide o najstarší dôkaz o zachytení tejto diagnózy. Vysoký cholesterol mohol byť podľa neho príčinou skorého úmrtia Lisy Gherardiniovej, ktorá sa dožila iba 37 rokov.

Zdroj: Wikimedia Commons

Vedec študoval stovku diel, pričom na slávnych maľbách našiel aj iné diagnózy. Na portréte Obraz mladosti od Sandra Botticelliho stanovil mladému mužovi s nezvyčajne dlhými prstami Marfanov syndróm. Jedno z najznámejších diel Diega Velázqueza Las Meninas zobrazujúce kráľovskú rodinu Filipa IV. mu taktiež odhalilo tajomstvo. Podľa profesora trpela španielska infantka Margaréta zväčšenou štítnou žľazou, keďže má strumu a vypúlené oči, ale aj predčasnou pubertou, tzv. McCune-Albrightovým syndrómom, ktorý sa popisuje aj ako syndróm hladných kostí. Viac o výskume sa dočítate tu.

Zdroj: Colourlex