Strapaté deti

01
jún
2018
+
A
-

Keď mama Cara umyje svojej dcérke Taylor vlasy, vydržia uhladené maximálne 15 minút. Potom sa začnú dvíhať, odstávať od hlavy a žiť vlastným životom. Nepomôže kondicionér, kefa ani hrebeň, koruna krásy má svoju hlavu. Taylor patrí skrátka k strapatým deťom.

Na svete žije približne stovka ľudí so syndrómom neučesaných vlasov, no môže ich byť oveľa viac, keďže bežný človek nezájde za lekárom len preto, lebo si nedokáže upraviť vlasy.

Je to v génoch: Dnes chce byť každý unikátny, vizuálne sa odlíšiť. Za skupinu ľudí so syndrómom neučesaných vlasov zadefinovala ich jedinečný vzhľad sama príroda. Majú biele odstávajúce vlasy, ktoré odolávajú akejkoľvek snahe o skrotenie. Taylor sa však narodila holohlavá a prvé vlásky sa jej objavili, keď mala päť mesiacov. Rástli nerovnomerne a hneď od začiatku stáli v pozore. Dnes má 17 mesiacov a jej stav vzbudzuje rôzne reakcie. Mama dokonca čelila podozreniu, že vlásky svojej dcéry odfarbuje, aby ju odlíšila od rovesníkov. V skutočnosti ide o diagnózu, ktorú jasne dokázal tím amerických vedcov v novembri 2016. Ľudia s týmto syndrómom majú iný tvar vlasu. Spravidla býva trojuholníkový alebo pozdĺžne ryhovaný. Za tvar vlasu zodpovedá trojica génov – PADI3, TGM3 a TCHH. Stačí, aby na jednom z nich došlo k mutácii, dôsledkom je syndróm neučesaných vlasov.

Zdroj: https://www.facebook.com/BabyEinstein2.0/

Einstein a tí druhí: Ide o nezvratnú poruchu. Podľa dohadov ňou trpel aj Albert Einstein, ktorého výzor priam zľudovel a bez jeho strapatých vlasov by sme si ho ani nedokázali predstaviť. Mama Cara McGowanová dala preto svojej dcérke prezývku Einstein 2.0 a pod týmto menom vytvorila aj profil na sociálnej sieti. Chce dokázať svojej dcére aj okoliu, že napriek diagnóze je krásna, hodnotná a prijatá. Na začiatku stála snaha šíriť povedomie o poruche, dnes je Taylor miláčikom médií. A vďaka jej príbehu vieme o diagnóze viac. Navyše, objavili sa aj príbehy ďalších detí s neposednými vlasmi. Jedným z nich je Evelyn Cubbedgeová z Floridy. Má 5 rokov a túži mať dlhé vlasy. Jej mama Nicole sa jej ich snaží upevniť do copu pomocou laku na vlasy, no efekt netrvá dlho. Keď jej narastú do určitej dĺžky, dokážu si s nimi poradiť jedine nožnice. Je to paradox, lebo Evelyn nemala žiadne vlásky do 10-teho mesiaca. Rástli jej v trsoch, a až keď mala 2 roky, tak ich mala rozložené rovnomerne. „Zatiaľ s nimi nič nerobíme. Počkáme, kým bude staršia a začnú jej prekážať. Je jedinečná,“ uviedla jej mama.

Viac si môžete v angličtine prečítať tu.