Vystúpme na vrchol hory za pacientov s pľúcnou hypertenziou

21
máj
2018
+
A
-

V sobotu 2. júna sa uskutoční ďalšia z aktivít, ktoré pravidelne organizuje Združenie pacientov s pľúcnou hypertenziou na podporu združenia a predovšetkým na zviditeľnenie tejto zákernej zriedkavej choroby. Ide o symbolický výstup pacientov s pľúcnou hypertenziou na hôľny vrch Veľkej Fatry Ostredok.

Akcia s názvom Vystúpim za teba sa udeje prostredníctvom rodiny, priateľov, známych, lekárov a ostatných účastníkov, ktorí na vrchol hory vynesú fotografiu pacienta a aspoň symbolicky mu umožnia zúčastniť sa tohto výstupu. Cieľom je poukázať na to, že zdravý človek vynaloží toľko energie a námahy pri takomto výstupe ako pacient s PH po prejdení  niekoľkých metrov. Pritom pacient s PH takúto námahu vykonáva denne niekoľko rokov. Aj vy môžete prispieť  k dobrej veci. Stačí prísť a svojou účasťou podporíte  túto  kampaň,“ pozýva na výstup na Ostredok predsedníčka ZPPH Mgr. Iveta Makovníková.

Trasa a vrch Ostredok, zdroj: ZPPH

Samotný výstup je plánovaný zhruba na štyri hodiny, účastníci prekonajú prevýšenie 515 metrov a trasu dĺžky 14 kilometrov. Dôležité je primerane sa obliecť, obuť a myslieť aj na nepriaznivé počasie. Na túru sa spoločne odchádza v sobotu ráno 2.6.2018 o 8.30 hod. od Horského hotela Kráľova. K dispozícii je odvoz autobusom z Banskej Bystrice, zastávka Uhlisko o 7.00 hod. a po ukončení výstupu odvoz.

Večer po výstupe je pripravené pozorovanie hviezd hvezdárskym ďalekohľadom a na druhý deň výsadba stromčekov v rámci aktivity Zasaď si pľúca.

Všetky podstatné informácie nájdete a stránke Združenia pre pacientov s pľúcnou hypertenziou.