Keď potiť krv nie je len fráza

21
dec
2017
+
A
-
  • Krv vychádza z pórov bez poranenia kože
  • Krvácanie trvá jednu až päť minút
  • Potenie krvi na tvári a dlaniach
  • Krvavé slzy
  • Diagnóza: hematidróza

Mladá 23-ročná Delfina Cedeno z Dominikánskej republiky u seba spozorovala nezvyčajné krvácanie, keď mala 15 rokov. Najprv začala plakať krvavé slzy, neskôr sa jej spustila krv z nosa a začali jej vypadávať vlasy. Raz dokonca krvácala 15 dní vkuse, až musela dostať transfúziu krvi.

Podobný prípad zažila aj 21-ročná Talianka, ktorá „potila“ krv najmä na tvári a dlaniach, prevažne vtedy, keď zažívala stresové situácie. No stávalo sa aj to, že krv jej tiekla počas spánku, alebo keď si chcela zacvičiť.

Skúmajú ich lekári

Krvácanie z pórov väčšinou netrvá dlho, po piatich minútach zvyčajne ustane. No to stačí na to, aby sa dievčatá cítili nepríjemne a báli sa chodiť von medzi ľudí. „Nikdy neviem dopredu, kedy to príde. Preto radšej sedím doma,“ priznáva sa mladá Talianka. Jej slová potvrdzuje aj Delfina: „Od hanby som prestala chodiť do školy, stratila som veľa priateľov. Dokonca som sa pokúsila siahnuť si na život.“

Dievčatám bola diagnostikovaná hematidróza, zriedkavá choroba, ktorá za posledné roky postihla zhruba 20 pacientov. Táto choroba spôsobuje pretrhnutie kapilárnych ciev, ktoré zásobujú krvou potné žľazy. Krvácaniu môže predchádzať intenzívna bolesť hlavy, okrem pórov môže krv vytekať aj z nosa, uší, či z očí ako krvavé slzy. Hoci sú straty krvi minimálne, krv na pokožke spôsobuje jej vysušenie a extrémnu citlivosť. Niektorí odborníci sa domnievajú, že pacienti trpiaci touto chorobou majú mnohonásobné vyššiu hladinu adrenalínu než iní ľudia.

Lieky zmiernia krvácanie

Lekári Talianke liečili najprv depresie a panické symptómy. V ďalšom kroku jej predpísali beta blokátor zvaný propranolol, ktorý sa predpisuje pacientom so srdcovými problémami. Ten príznaky trochu zmiernil, ale stále pretrvávajú. U iného, 10-ročného dievčatka, tento liek dokázal zastaviť krvácanie až na dobu troch mesiacov.

Známy je aj prípad 7-ročného chlapca, ktorý krvácal z nechtového lôžka na palci na ruke. Chlapček bol výnimočný žiak, jednotkár, zdanlivo žil bez stresu. Aj v jeho prípade liečba výrazne znížila epizódy krvácania. Zaujímavé je, že lekári stále pátrajú po príčine a niektorí dokonca hematidrózu ani nechcú uznať za chorobu. Vyliečiť sa zatiaľ nedá. Najčastejšie sa choroba prejavuje v naozaj extrémnych stresových situáciách, prevažne počas prežívania obrovskej hrôzy. Súvis môže mať aj s vysokým krvným tlakom. Prevenciou je preto snažiť sa takýmto situáciám vyhýbať a žiť v harmónií a pokoji.

Podobné prípady v dejinách

Hematidróza sa podľa rôznych dostupných zdrojov objavovala aj v dejinách. Vraj aj Ježiš Kristus pred ukrižovaním vykazoval známky tohto ochorenia, rovnako ako aj vojak pred bitkou, ktorého opísal Leonardo Da Vinci. Pravdivosť týchto prípadov je vysoko pravdepodobná, keďže boli podobné úkazy zaznamenané aj v súčasnosti u väzňov tesne pred popravou.