Transplantácia rúk u pacienta so sklerodermiou dáva nádej ostatným

01
jún
2022
+
A
-

Tím pre transplantáciu rúk v Leeds Teaching Hospitals vykonal prvú transplantáciu rúk na svete u pacienta so sklerodermiou

Sklerodermia je autoimunitná choroba, ktoré spôsobuje zjazvenie kože a vnútorných orgánov. Ide o postupujúcu a nevyliečiteľnú diagnózu, pričom u pacientov dochádza i k vážnemu postihnutiu rúk. Prsty majú úplne zovreté v päste, čo znefunkčňuje akýkoľvek úchop či manipuláciu dlaní.

Ilustračná fotografia: Pixabay
Ilustračná fotografia: Pixabay

Bolestivý stav

Tím pre transplantáciu rúk v Leeds Teaching Hospitals odobral ruky 48-ročnému Stevenovi Gallagherovi z Ayrshire a následne vykonal úspešnú dvojitú transplantáciu rúk od darcu. Všetko nasvedčuje tomu, že išlo o úspešný zákrok. Po pobyte v Leeds General Infirmary bol Steve prepustený z nemocnice do domáceho ošetrenia.

„Asi pred siedmimi rokmi sa mi napla koža na rukách a prsty sa skrútili dovnútra dlane. Napriek rôznym terapiám sa môj zdravotný stav zhoršil do takej miery, že som mohol používať už iba palce. Mal som ukrutné bolesti, ktoré som tlmil liekmi,“ spomína na neblahé obdobie Steven. Kvôli svojmu zhoršujúcemu sa stavu bol nútený odísť z práce. Veľmi dobre si pritom spomína na svetielko nádeje, ktoré u neho spôsobil návrh špecialistov. Hoci v jeho úspešnú realizáciu spočiatku neveril.

 Ruky ako vianočný dar

„Keď som na jednej prednáške prvýkrát počul o transplantácii rúk, zdalo sa mi to pritiahnuté za vlasy. Ale ocitol som sa v bode, keď som ich nemohol vôbec používať a cítil som, že nemám čo stratiť. Najskôr som sa o tejto možnosti pozhováral so svojou manželkou Kerry a potom som sa spojil s profesorom Hartom v Glasgowe a profesorom Kayom v Leedse. Absolvoval som aj psychologické vyšetrenie, aby som sa uistil, že som sa rozhodol správne. Ale ani riziko, že by som mohol prísť o obe ruky, ma neodradilo. Boli v takom zlom stave, že by bolo lepšie, keby som ich nemal vôbec,“ konštatuje Steven s odstupom.

Po úspešnej transplantácii si užíva novú perspektívu. Môže hýbať všetkými prstami, cvičí ich a naťahuje. Dvakrát do týždňa chodí na fyzioterapiu. „Cítim sa ako nový, darované ruky sú mojou súčasťou. Keď ma viezli na operáciu, mal som ruky a keď som sa prebral, mal som ruky tiež. Lenže lepšie. Cítim sa tak, ako keby mi ich opravili,“ hodnotí. Od dvojitej transplantácie rúk prešlo päť mesiacov a okrem prstov Steven rozhýbal aj zápästia. Okrem toho už nemá bolesti. Žiadne. Je mimoriadne vďačný tak celému zdravotníckemu personálu, ako aj rodine darcu, ktorá umožnila odobratie rúk svojmu zosnulému príbuznému. O to viac, že išlo o citlivé vianočné obdobie.

 

Posledné riešenie

Leeds Teaching Hospital NHS Trust je jedným z národných centier pre liečbu sklerodermie a na to, aby odporučilo transplantáciu pre Stevena, tamojší odborníci potrebovali dva roky komplexného posudzovania a poctivej prípravy, kým sa objavil vhodný darca, ktorý mal okrem zhody transplantačných znakov aj rovnaké pohlavie, odtieň pokožky a veľkosť rúk.

Na samotnej operácii sa podieľal tridsaťčlenný tím profesionálov z mnohých odborov. Transplantácia oboch rúk je veľmi odlišná napríklad od transplantácie obličky alebo iného orgánu, pretože ruky sú niečo, čo vidíme každý deň a používame ich mnohými spôsobmi. Pri pohľade na ne ide o každodennú pripomienku náročného rizikového výkonu, ako aj faktu, že telo ich môže časom odmietnuť. Preto je dôležité, aby bol jedinec s transplantáciou stotožnený. V každom prípade ide o funkčné riešenie, ktoré Stevenovi prinavrátilo už zabudnutú kvalitu života, ktorú väčšina z nás považuje za samozrejmosť.

Viac informácií sa dočítate v angličtine tu.