Nájdem pre seba liek

23
dec
2017
+
A
-
  • Obrovská únava
  • Napuchnuté bolestivé uzliny
  • Nočné potenie
  • Bolesti brucha
  • Postupné zlyhanie životne dôležitých orgánov
  • Mix autoimunitnej choroby a rakoviny
  • Diagnóza: Castlemanova choroba

David Fajgenbaum je 32 ročný lekár z Pensylvánie. Keď si ako svoju životnú cestu vybral medicínu, ani len nepomyslel na to, že raz bude bojovať za záchranu svojho vlastného života. Tento sympatický chlapík bojuje s nezvyčajným zriedkavým ochorením, s Castlemanovou chorobou. Mix autoimunitnej choroby a rakoviny ho takmer pripravil o život.

Z ihriska na nemocničné lôžko

David bol odjakživa športovec plný sily, dokonca na univerzite pôsobil ako futbalový obranca. Všetko sa ale zmenilo v júli 2010, kedy sa ocitol v nemocnici. Pár týždňov bol unavený, v noci sa veľmi potil a bolel ho žalúdok. Lekári po krvných testoch povedali, že ho musia okamžite hospitalizovať. Postupne mu začali zlyhávať všetky dôležité orgány. Odchádzala mu pečeň, kostná dreň, i obličky. Práve kvôli ich zlyhaniu sa jeho telo zavodnilo, narástlo mu brucho a pribral vyše 30 kíl. Krvácanie do sietnice zapríčinilo, že dočasne oslepol. „V novembri 2010 som sa rozlúčil so svojou rodinou a priateľmi, pretože môj vlastný imunitný systém napádal moje orgány,“ vyznal sa mladý doktor pre portál today.com. Až vysoké dávky steroidov ho vrátili naspäť medzi živých, ale choroba udrela naspäť v dvoch kolách. Lekári tápali.

Zdroj: nytimes.com

Pokusný králik

Trvalo 11 týždňov, kým Davidovi oznámili jeho diagnózu. Bola ňou, a stále aj je, Castlemanova choroba. „Už som mal konečne meno pre to, čo ma zabíjalo. No medicína bola na túto chorobu stále prikrátka,“ spomína mladý lekár. Túžba po vyliečení ho zaviedla na univerzitu v Arkansase, kde sa venujú lekárskemu výskumu. Spoločne s doktorom Frits Van Rheem začali toto ochorenie skúmať. David najprv ako pacient, neskôr už aj ako lekár. Hľadali ďalších pacientov s touto zriedkavou chorobou a realizovali štúdie. Napriek pokračujúcemu výskumu sa Davidovi choroba stále vracala. „Mojej žene a rodine som povedal, že všetok čas, ktorý mi tu na tomto svete ešte ostáva, venujem výskumu tejto choroby,“ priznal David. Stal sa objektom svojho vlastného výskumu, analyzoval svoje vzorky a rozhodol sa vyskúšať liek, ktorý na liečbu Castlemanovej choroby ešte nikto nepoužil. Jeho pokus bol úspešný.

Zdroj: Rebecca McAlpin, whartonmagazine.com

Prelom v liečbe

David je momentálne už 4 roky v remisii. „V mnohom ma inšpirovala moja mama, ktorá bojovala s rakovinou. Neustále sa snažila vo všetkom vidieť to pozitívne a keď tam nič nebolo, tak to sama vytvorila,“ spomína mladík s úsmevom. Jeho mama svoj boj s rakovinou mozgu prehrala, David v tom svojom pokračuje. Liek, ktorý na jeho chorobu zabral, vyskúšali aj na ďalších pacientoch a pomáha im. Momentálne nazbieral David dostatok údajov na to, aby mohol začať oficiálnu klinickú štúdiu. Taktiež založil platformu, ktorá sa venuje tejto chorobe a spája lekárov a výskumníkov s pacientmi.

Zdroj: Rebecca McAlpin, whartonmagazine.com