Ťažko sa jej dýchalo

15
jan
2018
+
A
-
  • Dýchavičnosť
  • Únava
  • Sinavá pokožka
  • Dráždivý suchý kašeľ
  • Bolesti na hrudníku
  • Diagnóza: malígny pleurálny mezotelióm

Heather mala len 35 rokov, doma prvorodenú 3-mesačnú dcéru Lily, no necítila sa dobre. Lapala po dychu, mala sinavú pokožku a od únavy ledva stála na nohách. Okolo ľavého pľúcneho laloka sa jej vytvorila tekutina, ktorú jej museli injekčne odstrániť. Lekári ju poslali na CT vyšetrenie, ktoré jej zmenilo život.

Zhoršenie stavu po pôrode

Hlavou jej prebleslo milión myšlienok. Kedysi bola tuhá fajčiarka, vyše 15 rokov vdychovala prípravky v kaderníckych salónoch a obávala sa, že by mohla mať rakovinu pľúc. „Keď som sa posadila oproti lekárovi, povedal mi, že mám nález v ľavom pľúcnom laloku. Hneď som sa ho spýtala, či by to mohol byť tumor. Vravel, že to nie je isté. Vraj potrebuje urobiť viac testov a dal mi nádej, že by mohlo ísť o krvnú zrazeninu, ktorá sa zrejme vytvorila po cisárskom reze,“ spomína Američanka Heather. Na druhý deň podstúpila biopsiu a CT vyšetrenie, potom odišla domov s neistotou. Najskôr jej z nemocnice zavolali o týždeň, že patológ požiadal o konzultáciu známu Mayo Clinic, potreboval druhý názor. Čakanie sa predlžovalo. O ďalší týždeň sa ozval lekár a požiadal Heather, aby prišla do jeho ordinácie aj s manželom Cameronom. „Doktor Flink začal rozprávať zoširoka o tom, že názov rakoviny sa odvodzuje od orgánu, ktorý poškodzuje. Rakovina prsníka je rakovina prsníka, aj keď sa nájde v pečeni a rakovina obličiek je rakovina obličiek, aj keď sa nájde v pľúcach. Boli sme v pomykove,“ píše Heather Von St. James na svojom blogu. Bol 21. november 2005, pol druhej popoludní a diagnóza sa volala malígny pleurálny mezotelióm.

Zdroj: www.mesothelioma.com/heather

15 mesiacov

Heather sa spýtala, či má teda rakovinu prsníka alebo rakovinu obličiek. O diagnóze počula prvýkrát. Dnes vie, že malígny mezotelióm je nádor, ktorý vzniká v blanách telových dutín – mezoderme. Vtedy jej však lekár odpovedal otázkou, či jej otec nepracoval ako banník, alebo či nenarábal s azbestom. „Okamžite som sa preniesla do detstva, keď som s obľubou nosila otcovu pracovnú vestu pokrytú stavebným prachom,“ spomína Heather. Rizikovým faktorom na vznik malígneho mezoteliómu je totiž dlhodobý kontakt s azbestom. Pri vdýchnutí alebo prehltnutí vlákien sa tieto usadia v pľúcach alebo žalúdku a spôsobujú podráždenie, ktoré v konečnom dôsledku môže viesť k vzniku nádoru. Najviac ohrození sú ľudia v priamom profesionálnom kontakte s týmto minerálom, ale, ako v prípade Heather, mezotelióm sa môže vyvinúť aj u ich rodinných príslušníkov. Ide o zriedkavú chorobu, ktorá postihuje 1 až 4 pacientov na milión obyvateľov a nemusí sa prejaviť aj niekoľko desaťročí. „Keď niečo okamžite nepodnikneme, zostáva vám len 15 mesiacov života,“ šokoval lekár mladých manželov.

Zdroj: www.mesothelioma.com/heather

Experimentálna liečba

Zarazene počúvali o klasickej liečbe, ktorá neprinášala želané výsledky. Lekár bol však dobre pripravený a zjavne mu osud mladej rodiny nebol ľahostajný. Zistil, že v Bostone je špecializovaná ženská nemocnica, v ktorej sa vykonáva experimentálna liečba malígneho pleurálneho mezoteliómu. Keby bola úspešná, mohla by Heather dať 10 rokov života. „Dostaňte nás tam,“ požiadal ho Cameron bez mihnutia oka. Vyšlo to. Heather najskôr podstúpila potrebnú operáciu, odstránili jej ľavý pľúcny lalok, keďže nádor má sklon k rýchlemu metastázovaniu. Potom nasledovala chemoterapia, po jej ukončení ožarovanie. Prežívala ťažké chvíle, takmer jej zlyhali obličky, nemohla jesť, bola hlboko pod zdravou hmotnosťou, ale bojovala. Dnes je živým dôkazom, že liečba zabrala. Od vypočutia diagnózy, ktorá jej dávala 15 mesiacov života, už uplynulo 12 rokov. Heather sa venuje šíreniu osvety o „svojej“ zriedkavej chorobe. Zároveň pracuje aj s komunitou pacientov, ktorí podstupujú liečbu. Viac sa o jej ceste môžete dozvedieť v angličtine tu. V prípade, že hľadáte informácie o diagnóze, odporúčame vám obrátiť sa na americkú stránku o mezotelióme, ktorá vyniká svojou komplexnosťou.